Czy Internet zapomina o Tobie po śmierci?

Według badań We Are Social, 3 mld osób na świecie używa Internetu (czyli ponad 42% mieszkańców globu). Z mediów społecznościowych korzysta 2 mld osób. Natomiast krajowe statystyki wskazują, że ponad 25 mln Polaków korzysta z Internetu, w tym przeciętnie spędzają ponad 2 godziny dziennie na portalach społecznościowych.

KONTA NA PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

 Niewątpliwie w momencie założenia konta w serwisie społecznościowym dochodzi do zawarcia umowy między użytkownikiem a dostawcą usługi.  Jest to umowa nienazwana (czyli nie została dokładnie określona w Kodeksie Cywilnym, ani w innej ustawie), do której co do zasady stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, wg których wskutek śmierci dającego zlecenie co do zasady ono nie wygasa (czyli konto może podlegać dziedziczeniu). 

Jednak co portal, to własny regulamin, co do którego się „zgadzamy” przystępując do utworzenia konta. 

FACEBOOK

Facebook daje możliwość rozrządzeniem konta po śmierci jego właściciela. Istnieją 2 opcje, jedna to wprowadzenie profilu w statusu „In memoriam”, a druga to usunięcie konta. 

Nadawanie kontu statusu „In memoriam”:

Konto ze statusem „In memoriam” to miejsce, w którym znajomi i rodzina mogą dzielić się ze sobą wspomnieniami o zmarłej osobie. Nadanie kontu statusu „In memoriam” zabezpiecza je również przed zalogowaniem się do niego innej osoby. 

Nadanie takie statusu jest na wniosek, który zostaje zweryfikowany m.in. przez rodzinę.

Facebook, wg swojej polityki nie może udostępnić danych logowania do czyjegoś konta nawet w takiej sytuacji. 

Usunięcie konta:

Członkowie najbliższej rodziny mogą po weryfikacji pokrewieństwa poprosić o usunięcie konta bliskiej osoby z Facebooka.

Czy można poprosić o dostęp do zawartości konta na Facebooku należącego do osoby zmarłej?

Chcąc mieć dostęp do dodatkowych informacji o koncie lub jego zawartości trzeba zwrócić się z wnioskiem do administratora Facebooka. W tym wypadku niezbędne jest przedstawienie dowodu, że jest się upoważnionym przedstawicielem (np. członkiem rodziny) zmarłego oraz nakazu sądowego.  Jednak wysłanie wniosku lub wypełnienie wymaganej dokumentacji nie gwarantuje, że zostanie Ci udostępniona zawartość konta osoby zmarłej. 

TWOJE DANE W INTERNECIE

Trzeba jasno stwierdzić,że Twoje dane w Internecie też są częścią majątku, który podlega dziedziczeniu. Ale co się dzieje z naszymi zdjęciami, zapiskami na stronach? Czy dla bezsporności i jasności sprawy powinniśmy np. zapisać w testamencie nasze hasła do kont?

Tak oto Google, jako jedna z największych platform internetowych, ustanowiło „Menadżer nieaktywnych kont”, który pozwala zadecydować Tobie, co stanie się z danymi powierzonymi firmie Google, kiedy twoje konto jest nieaktywne przez określony czas, z zastrzeżeniem, że właściciel zostanie powiadomiony miesiąc wcześniej, że ten termin się zbliża. To Ty decydujesz kogo Google ma poinformować o braku aktywności na twoim koncie oraz co mogą udostępnić tym osobom. 

W razie pytań zapraszam do kontaktu z Kancelarią:
adwokat@kancelariaposzytek.pl,
tel. 603 998 091

ADWOKAT PAULINA POSZYTEK

Follow adwokat Paulina Poszytek:

Jestem adwokatem z Wrocławia. Zajmuję się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorców, prawem cywilnym (w tym spadkowym) oraz prawem karnym. Oprócz tej strony, prowadzę też blog prawodlazeglarzy.pl oraz dozor-elektroniczny.com. Serdecznie zapraszam do częstych odwiedzin :) Jeśli masz jakiekolwiek pytania, dotyczące spadków, zostaw komentarz lub napisz bezpośrednio do mnie - chętnie Ci pomogę.

Skomentuj