Czy testament własnoręczny musi być sporządzony wyłącznie na papierze?

z 2 komentarze

Testament własnoręczny nie musi być sporządzony na papierze. Choć forma papierowa jest niewątpliwie najprostsza i najbardziej rozpowszechniona w naszym kraju. Zgodnie z regulacją art. 949 Kodeksu cywilnego, podstawowym wymogiem ważności testamentu holograficznego (bo tak właśnie określamy testament własnoręczny) jest jego odręczne sporządzenie w całości, podpisanie i opatrzenie datą. Ustawodawca w żaden sposób nie reguluje materiału, na którym spisujemy swoją ostatnią wolę. Teoretycznie możemy zatem to uczynić nie tylko na kartce papieru, ale także i na szkle, kartonie, kawałku drewna, jakimkolwiek materiale, a nawet ścianie czy murze. Pamiętaj tylko, że testament musi być sporządzony w całości pismem ręcznym – nie wolno zatem używać gotowych druków, korzystać z komputera czy maszyny do pisania, taki sporządzony testament będzie po prostu nieważny. A jak się przedstawia praktyka? Oczywiście testamenty papierowe stanowią większość, jeśli nie całość testamentów własnoręcznych – szkło, materiał czy karton nie są zbyt popularnym materiałem na spisanie ostatniej woli.


Podstawa prawna:
Art. 949 Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2016 r. nr 380 ze zm.)

Art. 949. [Testament holograficzny] § 1. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.
§ 2. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Follow adwokat Paulina Poszytek:

Jestem adwokatem z Wrocławia. Zajmuję się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorców, prawem cywilnym (w tym spadkowym) oraz prawem karnym. Oprócz tej strony, prowadzę też blog prawodlazeglarzy.pl oraz dozor-elektroniczny.com. Serdecznie zapraszam do częstych odwiedzin :) Jeśli masz jakiekolwiek pytania, dotyczące spadków, zostaw komentarz lub napisz bezpośrednio do mnie - chętnie Ci pomogę.

odpowiedzi

  1. Zbigniew
    | Odpowiedz

    Moja konkubuna sporzadzila odreczny testament . Naglowek z nazwiskiem i adresem oraz slowo testament napiane jest innym kolorem dlugopisu jak pozostala cześc testament. W jednolitej kololorystycznie tresci testamentu podaje ponownie nazwisko i adres i dyspozycje spatkowe. Czy taki testament jest wazny ?

    • Taki testament jest ważny ale żeby nie było w przyszłości jakichkolwiek wątpliwości niech sporządzi testament jednym długopisem. Zainteresowani spadkobiercy ustawowi mogą starać się obalić ten testament twierdząc, że jego treść została dopisana po śmierci spadkodawcy. Wtedy trzeba byłoby powoływać biegłego. Niepotrzebne koszty i niepotrzebne komplikacje.

Skomentuj