Czy można sporządzić wspólny testament z małżonkiem?

z 2 komentarze

Już kilka razy klienci zadali mi to pytanie, więc możliwe, że i Ty się nad tym zastanawiasz 🙂 Otóż polskie prawo dopuszcza tworzenie wyłącznie testamentów jednej osoby. Tym samym oznacza to, że ani małżonkowie, ani rodzeństwo, ani tym bardziej osoby pozostające w nieformalnych związkach, nie mogą sporządzić testamentu wspólnego. Zasada jest prosta, jedna osoba – jeden testament.

Pamiętaj więc, że jeśli sporządzisz testament wspólnie z inną osobą, to i tak będzie on nieważny i nie wywoła żadnych skutków prawnych!

Warto mieć też na uwadze, że testamentu nie sporządzisz nawet przez pełnomocnika. Jeśli zatem nie jesteś w stanie samodzielnie pisać, jedynym wyjściem będzie wizyta u notariusza.

Follow adwokat Paulina Poszytek:

Jestem adwokatem z Wrocławia. Zajmuję się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorców, prawem cywilnym (w tym spadkowym) oraz prawem karnym. Oprócz tej strony, prowadzę też blog prawodlazeglarzy.pl oraz dozor-elektroniczny.com. Serdecznie zapraszam do częstych odwiedzin :) Jeśli masz jakiekolwiek pytania, dotyczące spadków, zostaw komentarz lub napisz bezpośrednio do mnie - chętnie Ci pomogę.

odpowiedzi

  1. Teresa
    | Odpowiedz

    Dzień dobry.
    Mam trochę skomplikowaną sprawę czy możemy umówić się na spotkanie. Mam testament męża gdzie przekazuję w całości dla mnie jestem żoną. Mam też dorosłe dzieci które nie mają zastrzeżeń do Testamentu, ale jeden z synów wyjechał i nie mamy z nim kontakt co robić.

    • Brak kontaktu z synem nie stanowi problemu do sporządzenia testamentu przez Pani męża. Wysłałam do Pani e-maila z prośbą o kontakt. Przypominam, że można dzwonić pod nr 603998091.

Skomentuj