Po co robić podział majątku spadkowego?

Odziedziczyłeś spadek z kilkoma osobami. Zastanawiasz się co dalej z tym fantem zrobić, sprzedać swoje udziały, darować komuś część majątku, czy może nic? Najpierw zadaj sobie pytanie co chcesz, a później udaj się do prawnika po poradę. 

Bez podziału majątku spadkowego, co do zasady, nie możesz rozporządzić swoim udziałem, nie możesz np. go sprzedać czy wynająć. Możesz jedynie to uczynić za zgoda pozostałych spadkobierców. Gdy tej zgody nie uzyskasz, a i tak dokonasz rozporządzenia swojego udziału, to taka czynność będzie bezskuteczna, o ile naruszałoby uprawnienia pozostałych spadkobierców na podstawie przepisów o dziale spadku (art. 1037 k.c).  

Dokonanie podziału majątku spadkowego jest dobrowolne, każdy ze spadkobierców może z takim wnioskiem wyjść naprzeciw. Najpierw doradza się polubowne rozwiązanie i dokonanie podziału na mocy umowy między stronami. Umownie możesz dokonać całości bądź części spadku. 

Jaką formę ma mieć ta umowa? 

Może być ona ustna bądź pisemna. Zaleca się jednak zastosowanie tej drugiej metody dla celów dowodowych. W przyszłości nie będzie problemu z dochodzeniem ewentualnych niespłaconych należności. Uwierz, dochodzenie przed sądem roszczeń na podstawie umowy ustnej jest trudne i obarczone dużym ryzykiem. 

UWAGA: Jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość, to umownego działu spadku należy dokonać w formie aktu notarialnego. 

Jeśli brak jest porozumienia pomiędzy spadkobiercami, a chcesz koniecznie dokonać podziału majątku spadkowego, to niestety musisz wyruszyć do sądu z takim wnioskiem i opisać w nim szczegółowo czego żądasz, co wchodzi w skład spadku i jak ma być od podzielony. Sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek. Jednakże z ważnych powodów może być ograniczony do części spadku.

Drogi Czytelniku, pamiętaj jednak, że podziału majątku spadkowego można dopiero dokonać po stwierdzeniu nabycia spadku. Są to dwie różne rzeczy. Najpierw idziesz do sądu, aby ten wskazał kto i w jakich udziałach dziedziczy, a dopiero później idziesz w kierunku podziału spadku. 

MOJA RADA

Osobiście jestem za tym, aby działy spadku dokonywać jak najszybciej. Oczywiście są sytuacje, które nie sprzyjają takim decyzją np. gdy w domu mieszka jeden z rodziców, który też dziedziczył po zmarłym małżonku, wtedy lepiej pozostać we wspólności spadkowej. Możesz też z innymi spadkobiercami np. zdecydować, że będziecie z majątku spadkowego otrzymywać dodatkowe profity np. poprzez wynajem nieruchomości. Wtedy przychody z najmu powinny być dzielone zgodnie z udziałami spadkowymi.  W takich sytuacjach także nie zaleca się dokonywania podziału majątku spadkowego.  

W razie pytań zapraszam do kontaktu z Kancelarią:
adwokat@kancelariaposzytek.pl,

tel. 603 998 091

ADWOKAT PAULINA POSZYTEK

Follow adwokat Paulina Poszytek:

Jestem adwokatem z Wrocławia. Zajmuję się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorców, prawem cywilnym (w tym spadkowym) oraz prawem karnym. Oprócz tej strony, prowadzę też blog prawodlazeglarzy.pl oraz dozor-elektroniczny.com. Serdecznie zapraszam do częstych odwiedzin :) Jeśli masz jakiekolwiek pytania, dotyczące spadków, zostaw komentarz lub napisz bezpośrednio do mnie - chętnie Ci pomogę.

Skomentuj