SPADKOBIERCA JAK DETEKTYW – Spadek, czy istnieje i co wchodzi w jego skład?

z 2 komentarze

Jeżeli nie masz pewności, czy spadkodawca spisał swoją ostatnią wolę, czy miał długi i co dokładnie ci przypadnie, zastosuj się do poniższych wskazówek:

 

  1. Sprawdzenie istnienia testamentu

Notarialny Rejestr Testamentów (NORT)– pozwala potwierdzić istnienie sporządzonego testamentu i łatwiej dotrzeć do poszukiwanego dokumentu.

Przy spisywaniu testamentu notariusz pyta spadkodawcę, czy chce, by informacja o tym trafiła do rejestru. Jeśli tak, testament zostaje tam wpisany. Do rejestru nie trafi treść, tylko informacja, kto sporządził testament i gdzie go zdeponował.

Do rejestru można też wprowadzić testamenty sporządzone własnoręcznie – muszą jednak zostać złożone w notarialnym depozycie.

Sprawdzenie w rejestrze oznak  ostatniej woli spadkobiercy jest możliwe dopiero po jego śmierci, po okazaniu aktu zgonu. Rejestr prowadzony jest w formie elektronicznej. Dostęp do niego wymaga pośrednictwa notariusza – wystarczy pójść do dowolnej kancelarii notarialnej. Po wszystkim notariusz sporządzi protokół z poszukiwań.

 

Kontaktu z wydziałem cywilnym sądu rejonowego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania może pomóc w dowiedzeniu się czy była prowadzona sprawa spadkowa po zmarłej osobie.

 

Jest też możliwość nabycia spadku u notariusza, który sporządza notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Akt taki trafia do rejestru informatycznego, który jest powszechnie dostępny pod adresem: http://www.rejestry.net.pl/

 

W sytuacji, gdy testament nie został sporządzony albo nie udało się go odnaleźć, to sąd dzieli spadek na podstawie ustawy. W celu zainicjowania postępowania w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku należy skierować do sądu rejonowego odpowiedni wniosek.

 

  1. Co wchodzi w skład spadku

Źródłem „nr 1” informacji o sytuacji finansowej zmarłego jest wiedza jego najbliższych(krewni, przyjaciele, znajomi) oraz pozostawione dokumenty- większość z nas  przechowuje umowy kredytowe i pożyczkowe, potwierdzenia opłat itp.

Gdy nikt z rodziny nie wie, czy spadkodawca miał długi i nie możemy też znaleźć dokumentów, które mogą to potwierdzać, musimy skorzystać z innych sposobów. Należą do nich np. rejestry takie jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz BIG (Biuro informacji gospodarczej), Krajowy Rejestr Długów (KRD)
Przy pozyskiwaniu informacji powołujmy się wtedy na toczące się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku i dołączamy akt zgonu spadkodawcy.

Pomocne też jest wykonanie spisu inwentarza– należy złożyć w sądzie wniosek do sądu o jego przeprowadzenie (sąd rejonowy, wydziały cywilny, właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego; opłata sądowa od wniosku – 50zł). Wykonuje go komornik, którego zadaniem jest dokonanie oceny składu spadku. Dokument pozwoli nam wtedy na określenie, czy spadkodawca miał długi.

 

W razie pytań zapraszam do kontaktu z Kancelarią:
adwokat@kancelariaposzytek.pl,
tel. 603 998 091

ADWOKAT PAULINA POSZYTEK

Follow adwokat Paulina Poszytek:

Jestem adwokatem z Wrocławia. Zajmuję się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorców, prawem cywilnym (w tym spadkowym) oraz prawem karnym. Oprócz tej strony, prowadzę też blog prawodlazeglarzy.pl oraz dozor-elektroniczny.com. Serdecznie zapraszam do częstych odwiedzin :) Jeśli masz jakiekolwiek pytania, dotyczące spadków, zostaw komentarz lub napisz bezpośrednio do mnie - chętnie Ci pomogę.

odpowiedzi

  1. zdzisław
    | Odpowiedz

    NA WSZELKI WYPADEK NAMIARY DO PANI JUŻ ZAPISAŁEM. POZDRAWIAM

Skomentuj