Dziedziczenie testamentowe jako środek zabezpieczający na przyszłość ma na celu realizację woli spadkodawcy. Testamentu nie należy się obawiać, on wiele ułatwia.
Na potwierdzenie powyższych słów, posłużę się przykładem, który ostatnio miał miejsce u moich klientów.
Niespodziewanie zmarł ojciec – przedsiębiorca, głowa rodziny. Zostawił żonę i dwie niepełnoletnie córki. Nie zostawił po sobie testamentu więc doszło do dziedziczenia ustawowego między jego krewnymi (żona i córki).
Spadkodawca był współwłaścicielem prężnie działającej firmy. Po śmierci, jego udziały przypadły w częściach równych na jego spadkobierców. Stanowiło to problem, ponieważ 2 małoletnie córki nie miały zdolności do podejmowania jakichkolwiek decyzji, które były niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Ich matka, mimo że posiadała pełną władzę rodzicielską, nie mogła decydować za córki, ponieważ wg Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, przewyższało to zwykły zarząd majątkiem i w tym celu trzeba było ustanowić kuratora. Doprowadziło to do przewlekłości w podejmowaniu decyzji dot. przedsiębiorstwa.
Gdyby wcześniej, zmarły przedsiębiorca sporządził testament, nie doszło by do tak zawitej sprawy. Dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo przed ustawowym (to ostatnie wchodzi w grę, gdy nie ustanowiono testamentu) i to spadkodawca dowolnie określa komu i ile należy się z jego majątku. Zgodnie z prawem spadkobierca w testamencie może określić jedynie wielkość korzyści, jakie mają przypaść poszczególnym spadkobiercom. O ile w testamencie nie zostały pominięte wszystkie osoby uprawnione do zachowku po zmarłym, to dziedziczenie na podstawie testamentu sprawia mniej problemów przy podziale spadku. Nie należy się wzbraniać przed sporządzeniem testamentu, to w żaden sposób nas nie skreśla z listy ludzi „na tym świecie” ;p, a jedynie może pomóc gdy dojdzie do tego przykrego zdarzenia w najmniej oczekiwanym momencie.
Od 25 listopada 2018r. weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Jeżeli jesteś ciekawy jakie masz możliwości prowadzenia firmy po zmarłym spadkodawcy, do czasu kiedy jej całkowicie nie przejmiesz, zapraszamy do artykułu – Co po śmierci przedsiębiorcy? Kwestia zarządu sukcesyjnego. http://www.abcspadkow.pl/smierci-przedsiebiorcy-kwestia-zarzadu-sukcesyjnego/
*
Jeśli masz jakieś pytania zapraszam do e-mailowego lub telefonicznego kontaktu.
Adw. Paulina Poszytek
Tel. 603 998 091
e-mail: adwokat@kancelariaposzytek.pl
Skomentuj