Nabycie spadku zgłaszamy w urzędzie skarbowym właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Obowiązek zgłoszenia należy do podatnika. Nie może tego wykonać notariusz i to niezależnie od tego, czy spadek przyznał nam sąd, czy otrzymaliśmy go na podstawie notarialnego aktu postanowienia dziedziczenia.
Zgłoszenie nabycia spadku wykonuje się poprzez wypełnienie druku SD-Z2. Gotowy formularz można pobrać w placówkach urzędu skarbowego albo bezpośrednio ze strony Ministerstwa Finansów. Zgłoszenie nabycia może być dokonane w dowolnym momencie, jednak termin 6 miesięczny jest obowiązujący dla osób, które nie chcą od nabytych dóbr i wartości zapłacić podatku.
Co gdy nie wiedzieliśmy, że nabyliśmy spadek?
Możliwe jest przesunięcie terminu, ale trzeba udowodnić naszą niewiedzę. Wtedy 6 miesięcy zaczyna bieg od dnia uzyskania informacji o nabyciu spadku.
Jeśli półroczny termin nie zostanie dotrzymany, to mimo wszystko nadl powinno się zgłosić nabycie spadku – ale trzeba będzie zapłacić podatek, jeśli wartość spadku przekroczy ustaloną kwotę (patrz poniżej)
Osoby zaliczane do grupy podatkowej + wartość spadku wolna od podatku :
I-Małżonek, zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie -9637 zł
II- Zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych – 7276 zł
II– pozostałe osoby – 4902 zł
W razie pytań zapraszam do kontaktu z Kancelarią:
adwokat@kancelariaposzytek.pl,
tel. 603 998 091
ADWOKAT PAULINA POSZYTEK
Skomentuj