Jak zrzec się zachowku? – krok po kroku

Teza o zrzeczeniu się zachowku została już udowodniona (link).  Z potwierdzeniem idzie też Kodeks cywilny, który informuje, że na mocy art. 1048 KC, spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim.  Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

 

Istotne elementy:
-można się zrzec jedynie za życia spadkodawcy,
-przez zawarcie z nim umowy w formie aktu notarialnego- inna forma spowoduje, że umowa będzie nieważna.

 

Do dzieła!

  1. Umów się na wizytę u Notariusza,
  2. Na spotkanie udaj się wraz z przyszłym spadkodawcą,

 

Ale: Z uwagi na to, że umowa zrzeczenia się zachowku nie ma charakteru osobistego (tak jak na przykład sporządzenie testamentu), umowę taką można zawrzeć przez pełnomocnika, przy czym konieczne będzie udzielenie pełnomocnictwa szczególnego. W imieniu spadkobiercy małoletniego umowę taką może zawrzeć jego przedstawiciel ustawowy, za zgodą sądu opiekuńczego.

 

3. Zabierz ze sobą dowód tożsamości i odpis aktu urodzenia,
4. Licz się z opłatą – taksa notarialna zostaje obliczona w oparciu §16 Rozporządzenia Ministra   Sprawiedliwości  z dnia 28 czerwca  2004 r. w sprawie  maksymalnych  stawek taksy  notarialnej- tj. 200 + 50zł + 23%VAT.

 

Kwestia dopuszczalności zrzeczenia się zachowku pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

Skoro zrzeczenie się dziedziczenia jest typową czynnością prawną (umową), a ustawodawca nie wyłączył wyraźnie możliwości zastrzeżenia w takiej umowie warunku lub terminu, to zastosowanie znajdą ogólne przepisy kodeksu cywilnego dotyczące zawierania umów. Należy uznać za dopuszczalne warunkowe lub terminowe zrzeczenie się zachowku, np. pod warunkiem, że zrzekający się otrzyma od spadkodawcy określoną darowiznę.

 

5. Po podpisaniu aktu przez wszystkich uczestników, możesz być pewien, że skutecznie zrzekłeś się prawa do zachowku.

 

W razie pytań zapraszam do kontaktu z Kancelarią:
adwokat@kancelariaposzytek.pl,

tel. 603 998 091

ADWOKAT PAULINA POSZYTEK

Follow adwokat Paulina Poszytek:

Jestem adwokatem z Wrocławia. Zajmuję się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorców, prawem cywilnym (w tym spadkowym) oraz prawem karnym. Oprócz tej strony, prowadzę też blog prawodlazeglarzy.pl oraz dozor-elektroniczny.com. Serdecznie zapraszam do częstych odwiedzin :) Jeśli masz jakiekolwiek pytania, dotyczące spadków, zostaw komentarz lub napisz bezpośrednio do mnie - chętnie Ci pomogę.

Skomentuj